Jak obniżyć koszty wypału?

Jak na razie ceny nie chcą maleć, a wręcz przeciwnie, na każdym kroku przysłowiowa "drożyzna" i póki co nie chce być inaczej. W górę idzie wszystko łącznie z cenami prądu. Jednakże głowa do góry. Zawsze znajdzie się jakieś rozwiązanie, które chociaż trochę zminimalizuje problem, a to już coś :-) Jeżeli jesteś właścicielem pieca ceramicznego i często wypalasz, bądź prowadzisz otwartą pracownię ceramiczną i wypalasz jeszcze więcej, może zainteresuje Cię temat niosący kilka porad, jak w miarę swoich możliwości obniżyć koszty wypału. Co by było lżej na sercu, a nie w portfelu;-)

Przygotowania praktyczne do wypału – od czego zacząć?

Podczas wypału pobór prądu zależny jest od wielkości komory pieca, jej izolacji, ilości użytych półek, cylindrów, stojaków, podstawek, piramidek oraz oczywiście prac, które do tego pieca zostaną włożone.

Podstawą do ekonomicznego wypału jest ich odpowiednia grubość. Dobrze jest jeśli ulepione prace w miarę możliwości mają cienkie ścianki gdyż jak już wspominaliśmy, prąd pobierany jest proporcjonalnie do ich wagi.

Kiedy już wszystko ulepisz, zanim odpalisz swoją "formułę 1" wysusz porządnie wszystkie prace przed ich włożeniem. Nie susz prac w piecu gdyż to dodatkowy koszt.

Na tyle na ile to możliwe, układaj na danej półce prace zbliżone do siebie wysokością, żeby dobrze wykorzystać przestrzeń w komorze pieca. Zwróć uwagę na widniejące na zdjęciu półki. Są to półki wykonane z węglika krzemu. Ich grubość  to tylko 8mm. Nasze kręgosłupy bardzo je lubią ;-) Więcej o tych półkach w dalszej części tekstu:-)

Jeżeli wypalasz korale lub biżuterię obustronnie szkliwioną, zdecydowanie polecamy wypalać je na stojaku. Jego specjalnie opracowana konstrukcja umożliwia ekonomiczny wypał tych małych cudeniek.

Dołóż wszelkich starań przy szkliwieniu prac, tak aby nie trzeba było używać dodatkowych podkładek zabezpieczających półki przed zalaniem. One też generują koszty.

Przygotowania techniczne – co na to piec :)?

Na obniżenie kosztów wypału z pewnością może wpłynąć dobrej jakości programator. Dlaczego? Przez wzgląd na ilość segmentów. Im więcej segmentów tym więcej możliwości aby skrócić czas wypału - w szczególności tych dużych prac.

Ponadto warto pomyśleć nad półkami wykonanymi z zaawansowanego kompozytu - węglika krzemu. W naszej pracowni posiadamy na wyposażeniu takie półki – jedne w rozmiarze 35x38cm - o wadze 4,7 kg, drugie natomiast w rozmiarach 70x58cm o wadze 8,4 kg. Ich atutem jest to, że mają wysoką przewodność cieplną, wyższą odporność na zużycie, a do tego są cienkie i o wiele lżejsze od zwykłych półek. Dla porównania półki szamotowe, nieznacznie większe, bo o wymiarach 34x42, ważą 5,6 kg. Jeżeli dołożymy jeszcze wsad, to przy półkach szamotowych waga zawsze pozostanie większa, a co za tym idzie piec zużyje więcej prądu na ich ogrzanie.

Półka z węglika krzemu (można poprosić o indywidualną wycenę w sklepie Ceramiq)

  

 Półka szamotowa

Kolejną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę to szczelność pieca. Należałoby sprawdzić czy obejmy okalające piec oraz pokrywę są odpowiednio zaciśnięte. Sprawdzcie również zamknięcie pieca, czy nie należy dokręcić mu śrubki. Unikniemy wtedy zjawiska nie dopalenia pracy oraz problemu z osiągnięciem zamierzonej temperatury.

Ważnym puktem w naszym rozkładzie jazdy są także grzałki. Jeśli się już wysłużyły to nie mają tyle siły by dać z siebie wystarczającą ilość mocy. Wtedy niestety cały wypał idzie o wiele dłużej.

Jeśli pomieszczenie, w którym stoi nasz ukochany piec daje możliwość uzyskania nie tylko ciepłej atmosfery ale i wyższej temeratury w lokalu przyczynimy się do skrócenia czasu do osiągnięcia docelowej temperatury.

I na koniec pytanie, czy lubicie testy? My tak, dlatego już niebawem chcemy opisać  jeden z naszych pierwszych testów, który odbył się w ramach weryfikacji ile prądu pożerają nasze smoki w pracowni i jak to się przekłada na kWh, a następnie na PLN;-)

P.S Jeżeli interesuje Was jakiś konkretny temat i chcielibyście żebyśmy o tym napisali wpisujcie proszę swoje uwagi w komentarzach. Dołożymy wszelkich starań, żeby sprostać wyzwaniu ;-)

 

 

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie
napisał/a: Świetny artykuł
Dzięki za dawkę cennych informacji
Pokazuje 1-1 z 1 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię